تازه‌های سیاسی

کشته‌های دور تازه اعتراض‌ها در عراق به دست‌کم ۶۳ نفر رسید

هزاران تن در بغداد و ناصریه با وجود مقررات حکومت نظامی روز شنبه، چهارم آبان، اقدام به تظاهرات خیابانی کردند و با قتل شش تن دیگر، شمار قربانیان اعتراض‌های دو روز اخیر در این کشور به دست‌کم ۶۳ نفر رسید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر عراق شمار کشته شدگان اعتراضات روز شنبه در دو شهر بغداد و ناصریه را شش تن اعلام کرد.

با این حال رسانه‌های عراقی آمار تلفات روز شنبه را بیشتر ذکر کرده و گفته‌اند دست‌کم کشته شدن دو معترض دیگر در استان بابل تایید شده است.

همزمان با افزایش شمار قربانیان اعتراضات عراق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر برای استعفا تحت فشار است. بر همین اساس، یک گروه از نمایندگان پارلمان عراق که مورد حمایت مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه هستند، برای استعفای عبدالمهدی تحصن نامحدود خود را آغاز کرده‌اند. مقتدی صدر نیز خواستار کناره‌گیری عادل عبدالمهدی است. با این حال نخست وزیر عراق گفته که قصد ندارد استعفا دهد.

نخست وزیر عراق برای مقابله با اعتراضات، نیروهای ضد تروریست به شهرهای بغداد و ناصریه فرستاده که در روزهای گذشته اعتراضات گسترده‌ای در آنها روی داده است.

در بغداد هنگامی که معترضان در تلاش برای ورود به منطقه سبز بودند مأموران امنیتی به سوی آنها تیراندازی کردند که در پی آن سه تن کشته شدند.

در ناصریه نیز به گفته مقام‌های دولتی، سه نفر بر اثر اصابت محفظه گاز اشک‌آور به آنها کشته شدند؛ با این حال آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع بیمارستانی گزارش داده است که این سه نفر هنگام حمله به سوی دفتر استاندار هدف تیراندازی قرار گرفته و به قتل رسیده اند.

شهر عمدتا شیعی‌نشین ناصریه مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق است و در پی وقوع بیشترین خشونت‌ها در این شهر، حکومت نظامی ۲۴ ساعته در آن اعلام گردید.

همچنین به گزارش خبرگزاری عراقی سومریه، شبه‌نظامیان گروه مقتدا صدر، موسوم به «سرایا السلام»، برای حمایت از تظاهرکنندگان در شهر کربلا عصر شنبه به خیابان‌ها آمدند.

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی نیز از پائین کشیده شدن پرچم جمهوری اسلامی و نصب پرچم عراق بر فراز کنسولگری ایران در کربلا منتشر شده است.

گروهی از معترضان نیز، تصویر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را لگد مال کرده اند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا