جهان

کشته شدن دست‌کم ۳۸ نفر در جریان تظاهرات روز گذشته در میانمار

نیروهای امنیتی میانمار تنها یک روز پس از درخواست کشورهای همسایه برای خویشتن‌داری کودتاچیان در برابر مردم معترض، دست‌کم ۳۸ نفر را در جریان تظاهرات روز چهارشنبه به ضرب گلوله کُشتند.

سازمان ملل متحد با بیان این که نیروهای امنیتی در این روز بدون اعلام هشدار کافی در چندین شهر مختلف به روی تظاهرکنندگان آتش ‌گشوده‌اند، سرکوب معترضان را «تکان‌دهنده» و چهارشنبه را «خونین‌ترین روز» اعتراضات پس از کودتا خوانده است.

بر پایه گزارش‌ها حکومت در واکنش به شدت‌گیری روز افزون اعتراض‌های مردمی در میانمار علیه کودتای ۱۳ بهمن، مقابله خشونت‌بارتر خود را افزایش داده است و تاکنون بیش از ۵۰ نفر را در جریان اعتراضات کشته است.

بیشترین تلفات اعتراض‌های روز چهارشنبه از شهر «مون‌یوا» گزارش شده است. مطابق این گزارش‌ها، ماموران امنیتی در یانگون، پایتخت نیز حدود ۳۰۰ معترض را بازداشت کرده‌اند.

پنج جت جنگی نیز یک روز بعد از سرکوب «خونین» تظاهرات، پنجشنبه، در «ماندالی»، دومین شهر بزرگ میانمار در ارتفاع پایین به پرواز درآمدند تا قدرت نظامیان حاکم را به رخ معترضان بکشند.

اتحادیه اروپا در واکنش به وقایع میانمار با بیان این که نظامیان به سرکوب، محدود کردن رسانه‌ها و دستگیری خبرنگاران شدت بخشیده‌اند، تیراندازی به غیرنظامیان غیر مسلح و کارکنان بخش پزشکی را نقض آشکار قوانین بین‌الملل خواند.

دکمه بازگشت به بالا