جهان

اتحادیه اروپا: بلاروس مرتکب حمله مستقیم به این اتحادیه شده است

اتحادیه اروپا با محکوم کردن «رفتار تهاجمی» بلاروس علیه پناهجویان، این کشور را متهم کرد که با برخورد فیزیکی و هل دادن پناهجویان از مرز بلاروس به سوی این اتحادیه، مرتکب «حمله مستقیم» به اتحادیه اروپا شده است.

لیتوانی روز چهارشنبه مرزبانان بلاروس را متهم کرد که ۳۵ پناهجوی غیرقانونی را وادار به عبور از مرز دو کشور کرده و مأموران مسلح بلاروسی مانع از بازگشت مهاجران به سوی بلاروس می‌شوند.

وزیران کشور اتحادیه اروپا روز چهارشنبه پس از جلسه اضطراری خود برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی گفتند که بلاروس با این کار «از انسان‌ها برای اهداف سیاسی خود استفاده ابزاری می‌کند».

آنها در بیانیه‌ای پس از این دیدار گفتند: «این رفتار تجاوزکارانه… ناپذیرفتنی و به منزله حمله مستقیم با هدف بی‌ثبات‌سازی و تحت فشار قرار دادن اتحادیه اروپا است.»

بلاروس مدتی است که در گامی تلافی‌جویانه علیه تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا، راه را بر هزاران پناهجو به سوی این اتحادیه گشوده و اکنون نیز متهم است که این اقدام را حتی «با توسل به زور» انجام می‌دهد.

در سال جاری بیش از ۴۱۰۰ پناهجو که بیشتر آنها از عراق هستند، به‌ طور غیرقانونی از بلاروس به لیتوانی رفته‌اند، اما لتونی و لهستان نیز شاهد افزایش مهاجران وارد شده از بلاروس بوده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا