خاورمیانه

تظاهرات هفتگی فلسطینیان علیه شهرک سازی ده‌ها زخمی و یک کشته برجای گذاشت

وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک نوجوان ۱۳ ساله فلسطینی به دست نیروهای اسرائیلی در درگیری‌ها در شرق نابلس در شمال غربی کرانه باختری خبر داد.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت بهداشت فلسطین، این نوجوان در تظاهرات هفتگی فلسطینیان در نقاط گوناگون کرانه باختری در اعتراض به سیاست شهرک‌سازی اسرائیل اندکی پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

از سوی دیگر، هلال احمر فلسطین از زخمی شدن دست‌کم ۶ نفر در روستای بیت دجن در شرق استان نابلس و زخمی شدن ۵ نفر با گلوله پلاستیکی در روستای جبل صبیح خبر داد.

هلال احمر فلسطین افزود که شلیک گاز آشک‌آور در جبل صبیح باعث حالت خفگی موقت برای دست‌کم ۵۵ نفر شد در حالی که نیروهای اسرائیل مانع از رسیدن آمبولانس به محل درگیری‌ها شدند.

ماه‌هاست که شهروندان فلسطینی ساکن مناطق اشغالی روزهای جمعه در اعتراض به سیاست شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری تظاهرات می‌کنند.

از زمان شکست مذاکرات صلح در سال ۲۰۱۴، خشونت‌ها در کرانه باختری رو به افزایش گذاشته است. اسرائیل پس از پیروزی در جنگ سال ۱۹۶۷ و تسلط بر کرانه باختری و شرق اورشلیم (بیت‌المقدس)، احداث شهرک‌های یهودی‌نشین در این مناطق را آغاز کرد.

فلسطینیان با حمایت جامعه جهانی تاکید دارند که پیشرفت ساخت‌وسازهای اسرائیلی در عمق کرانه باختری، سرزمین‌های اندکی را برای تشکیل کشور فلسطین باقی گذاشته و تحقق رویای کشور مستقل را عملا ناممکن کرده است.

دکمه بازگشت به بالا