اخباراقتصادی

سیب زمینی ایران از ترکمنستان هم برگشت خورد!

به گزارش شبکه جهانی کلمه، حیدرساکن ‌برجی، رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد خبر داد که سیب زمینی ایران از ترکمنستان هم برگشت خورد!

وی روز شنبه، چهارم دی، در این باره توضیح داد، علت برگشت سیب‌زمینی‌ها این است که بعد از برداشت محصولات کشاورزی این کالاها باید طی دوره‌ای در قرنطینه باشند اما پس از گذراندن این دوره سموم همچنان در محصولات کشاورزی ایران باقی مانده که این مساله سلامت انسان را تهدید می‌کند.

او گفت: طبق بررسی‌های به عمل آمده سمومی استفاده شده در محصولات کشاورزی از چین وارد می‌شود. قوه قضاییه باید به این مساله ورود کند چرا که در این شرایط بازگشت محصولات کشاورزی صادر شده منافع ملی و اشتغالزایی را تهدید می‌کند.

وی افزود: به دلیل اعمال این ممنوعیت‌ها پاکستان از این فرصت استفاده کرده و احتمالا تا ۱۰ روز آینده صادرات سیب زمینی به کشورهای هدف ما را آغاز کند.

این گزارش در حالیست که پیشتر در اوایل آذر ازبکستان ۳۵۰۰ تن سیب زمینی وارداتی از ایران و پاکستان را به خاطر وجود آلودگی خطرناک برگشت زده بود.

در همین ارتباط، پیش‌تر قاسم رضائیان، عضو هیأت مدیره و دبیر انجمن واردکنندگان سم و کود ایران در مورد علت برگشت محصولات صادراتی به ایران گفته بود: «بسیاری از صادرکنندگان ایرانی گواهینامه بهداشت و قرنطینه برای صادرات محصولات خود نمی‌گیرند!»

دکمه بازگشت به بالا