اخباراقتصادی

ارتباط بازار مسکن و جیب مردم… هزینه‌ مسکن درآمد خانوارها را می‌بلعد!

شبکه کلمه/ مطابق آخرین اعلام مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای کشور نسبت به دی‌ماه سال گذشته به بیش از ۵۱ درصد رسیده است. قیمت مسکن نیز در مقایسه با دی‌ماه سال گذشته ۳۹.۵ درصد رشد داشته است؛ این رقم در بازار اجاره به ۳۹.۴ درصد رسیده است.

وبسایت فردای اقتصاد هم با اشاره به داده‌های اخیر مرکز آمار ایران از بودجه خانوار در سال ۱۴۰۰ نوشته بود که این آمار نشان می‌دهد در این بازه زمانی هم مانند چندین سال اخیر، مسکن بزرگترین سهم را در درآمد خانوارهای ایرانی داشته و نزدیک به نیمی از هزینه‌های غیرخوراکی به مسکن اختصاص یافته است.

این مساله بیانگر آن است که تامین مسکن در سال گذشته حدود ۳۶ درصد از بودجه خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص داده است. مدتی پیش نیز رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سهم هزینه‌های مسکن در سبد خانوارهای شهری ایران را بین ۶۰ تا ۷۰ درصد خواند و اعلام کرد میانگین این شاخص در جهان ۱۸ درصد و در دامنه نوسانات حدودا ۱۵ تا ۲۵ درصد است.

مسکن در ایران روز به روز گران‌تر و با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شود. ساخت‌وسازها به کمترین حد خود در چند سال اخیر رسیده و این موضوع سمت عرضه را با مشکل مواجه کرده است. آمارهای بانکی مرکزی نیز حاکی از کاهش تعداد معاملات نسبت به قبل در پی کاهش قدرت خرید مردم است.

دکمه بازگشت به بالا