اخباراقتصادی

از پشت پرده شبکه پولشویی سپاه و تصاحب میلیون‌ها دلار به دست شرکت‌های صوری نیروی قدس چه می دانید؟!

شبکه کلمه / گزارش های منتشر شده درباره شبکه پولشویی نیروی قدس سپاه نشان می‌دهد که مجموعه‌ای از شرکت‌های وابسته به فرماندهان سپاه در ایران با استفاده از معاملات صور‌ی، میلیون‌ها دلار پول را به نام «مقاومت» و «عمق استراتژیک»، تصاحب می‌کنند.

این داده ها و اطلاعات که از سوی شبکه خبری ایران اینترنشنال منتشر شده، نشان می‌دهد شبکه پولشویی نیروی قدس سپاه با کمک سفارت جمهوری اسلامی در بغداد، طلب ایران از عراق بابت صادرات انرژی را به جای واریز به خزانه کشور، برای سپاه ترانزیت می‌کند.

طبق این اسناد، فرماندهان نیروی قدس سپاه مجموعه‌ای از شرکت‌های عمرانی صوری را در ایران و عراق راه‌اندازی کرده‌اند که هدف اصلی آنها پولشویی و حمایت مالی از تروریسم است.

گزارش مذکور می گوید که شبکه پولشویی نیروی قدس زیر نظر حامد عبداللهی، فرمانده واحد ۴۰۰ سپاه پاسداران که عملیات تروریستی خارج کشور را هدایت می‌کند، اداره می‌شود و خویشاوندان عبداللهی و محمود حسنی‌زاده، عضو قدیمی نیروی قدس، نیز در این روند با او همکاری می‌کنند.

این اطلاعات می گوید، شرکت ایلیا تجارت ایده‌آل در ایران یکی از شرکت‌های صوری شبکه پولشویی سپاه است که مصطفی عبداللهی، از فرماندهان سپاه، رییس هیات مدیره آن، مسعود بشیرپور، نایب رییس هیات مدیره و محمود حسنی‌زاده و مصطفی امیرسرداری گودرزی، از اعضای نیروی قدس، بازرسان آن هستند.

در همین حال، مسعود بشیرپور که نایب رییس هیات مدیره ایلیا تجارت ایده‌آل است، همزمان ریاست هیات مدیره شرکتی دیگر به نام شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا را نیز به عهده دارد. سعید نجف‌پور چکوسری نیز عضو هیات مدیره این شرکت است.

این در حالی است که دولت آمریکا در اردیبهشت ۹۷ سعید نجف‌پور چکوسری و شرکتش، جهان ارس کیش، را تحریم کرد. جهان ارس کیش یک شرکت پوششی سپاه پاسداران بود که در ازای صادرات نفت ایران، ارز در اختیار سپاه قرار می‌داد.

نجف‌پور چکوسری همچنین از سهامداران شرکت آینده‌سازان نفت‌وگاز خلیج فارس است که این شرکت از صاحبان مجتمع پتروشیمی راضی به شمار می‌آید.

گزارش ها و اطلاعات به دست آمده در گزارش مذکور نشان می دهد که فردی به نام حسن رحیمی که به مدت دو سال مدیر عامل شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا بوده، به مدت دو سال نیز مدیر عامل موسسه «محسنین انصار الرسول» بوده که در پوشش حمایت و اشتغال‌زایی برای شبه‌نظامیون فاطمیون، شیعیان افغانستانی نیروی قدس در جنگ سوریه، فعالیت می‌کند.

گفته می شود که موسسه «محسنین انصار الرسول» به پولشویی برای نیروی قدس سپاه مشغول است.

رضا موسوی‌فر، عضو هیات مدیره و خزانه‌دار این موسسه نیز، که آگهی‌هایش را روزنامه کیهان وابسته به علی خامنه‌ای منتشر می‌کند، از فرودین ماه ۱۳۹۹ به دلیل تامین مالی نیروی قدس تحت تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

در همین حال، مصطفی عبداللهی و مسعود بشیرپور نیز در هیات مدیره این شرکت نیز حضور دارند.

همچنین حسن رحیمی در شرکت پردیس آتیه دانش نیز عضو هیات رییسه است و نایب رییس هیات مدیره آن هم، محمدعلی عبداللهی، فرزند حامد عبداللهی، فرمانده واحد ۴۰۰ سپاه پاسداران، است.

از سوی دیگر، در اسناد شرکت بازرگانی بین‌المللی زرین مدرن آسیا نام محمد حسن خدایی به عنوان بازرس ارشد ثبت شده است. خدایی پیشتر عضو هیات مدیره «شرکت تعاونی ارزی خدمتی و شرکا» بود که به دلیل همکاری با شرکت‌های سوری سپاه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

برخی اسناد نشان می دهد که شرکت سپهرتاج البرز از دیگر شرکت‌های پوششی نیروی قدس است که تحت تحریم‌های آمریکا است و محمود حسنی‌زاده، از اعضای قدیمی نیروی قدس، به عنوان سهامدار و عضو هیات مدیره در آن حضور دارد. مهدی قاسم‌زاده، دیگر عضو نیروی قدس سپاه، نیز از دیگر اعضای هیات مدیره سپهرتاج البرز است.

از دیگر سو داده های گزارش مذکور می گوید که دو شرکت عراقی و ایرانی-عراقی دیگر نیز در شبکه پولشویی نیروی قدس فعالیت دارند.

آمریکا دو سال پیش شرکت دریانوردی عراقی الخمائل و مدیرانش را به اتهام همکاری با سپاه برای انتقال ارز تحریم کرد. فردی به نام ولی قلی‌زاده، وابسته به سپاه، که تحت تحریم آمریکا است، با الخمائل همکاری می‌کند و در همین حال نایب رییس شرکت متاجر نوین مدائن است.

یکی از اعضای هیات مدیره متاجر نوین مدائن، علی صبوری نژاد است که تحت نام «مهندس مرتضی» فعالیت می‌کند. «مهندس مرتضی» که در شرکت الخمائل در امور مالی فعال است، از طرف نیروی قدس برای ورود محموله‌های ایران به بنادر عراق اجازه ورود تهیه می‌کند.

با وجود تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های نوین مدائن و الخمائل هنوز فعالیت‌های خود را متوقف نکرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا