اخباراقتصادی

قدرت خرید مردم بیش از هر زمانی سقوط کرده است؛ استقبال از نوروز با جیب خالی!

شبکه کلمه/ با نزدیک‌شدن به جشن نوروز، طبق روالی سنتی برخی خانوار به دنبال خرید شیرینی، آجیل و خشکبار هستند. اما امسال به دلیل قیمت های نجومی از شور و شوق سال‌های گذشته خبری نیست. با توجه به عبور تورم نقطه‌ای بهمن ماه از ۵۲ درصد و البته نوسانات شدید دلار، قدرت خرید مردم بیش از هر زمانی سقوط کرده است. تا جایی که دیگر مردم چاره‌ای جز حذف اقلام خوراکی، به‌ویژه آجیل از سفره خود ندارند.

بررسی بازار آجیل و خشکبار نشان می‌دهد که قیمت خرید یک کیلو آجیل چهار مغز شور و خام بین ۸۵۰ هزار تا ۹۶۰ هزار تومان است؛ البته این نوع آجیل که برخی از فروشگاه سطح شهر با بسته‌بندی لاکچری به فروش می‌رسانند، حتی به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد. در حال حاضر قیمت پسته درجه یک بین ۸۵۰ هزار تا یک میلیون تومان در حال فروش است. پسته‌های ریزتر و بسته‌تر از قیمت کمتری برخوردار هستند.

بر فرض مثال اگر یک خانواده چهار نفره تصمیم بگیرد حدود چهار کیلو آجیل برای ایام تعطیلات نوروز و برای پذیرایی از مهمانان خود بخرد باید بیش از سه میلیون تومان دست به جیب شود. این رقم در کنار خرید شکلات، شیرینی و میوه و گرفتن چند مهمانی کوچک حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه برمی‌دارد. این در حالی است که امسال مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

دکمه بازگشت به بالا