اخبارحقوق بشر

حکم اعدام «حبیب فرج‌الله چعب» تایید شد

شبکه کلمه| رسانه های حکومتی در ایران اعلام کردند که حکم اعدام «حبیب فرج‌الله چعب» از سوی دیوان عالی کشور ابرام شد.

رسانه های حکومتی به نقل از مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی آقای چعب ( اسیود) را متهم به «طراحی اقدامات تروریستی و جدایی‌طلبانه» کرده‌اند و می‌گویند به عنوان رهبر گروه «حرکت النضال» در انجام چند عملیات بمب‌گذاری در شهرهای مختلف استان خوزستان دست داشته است.

این خبر در حالیست که آقای اسیود که شهروند سوئد است، مهرماه ۹۹ در جریان سفری به ترکیه ربوده شد و به ایران انتقال یافت. پلیس ترکیه گفته بود که ۱۱ نفر را در رابطه با ربودن وی بازداشت کرده است.

پیشتر و در زمانی که آقای حبیب فرج‌الله چعب ربوده شده بود، روزنامه واشینگتن‌پست و تلویزیون تی‌آر‌تی ترکیه گزارش داده بودند که در جریان عملیات ربایش، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی توسط یک زن به نام «م.صابرین»، حبیب اسیود را از سوئد به ترکیه کشاند و پس از خوراندن دارو به او، با کمک یک گروه «مشهور قاچاقچی مواد مخدر تحت امر وزارت اطلاعات ایران»، با دست‌وپای بسته و داخل یک خودرو به استان وان در نزدیکی مرزهای ایران رساند و از آن‌جا او را به داخل کشور انتقال داد.

درهمین حال وب‌سایت العربیه نیز در گزارشی نام کامل این زن را «صابرین سعیدی» اعلام کرد و نوشت این زن از چهار سال پیش توانست «در میان فعالان اهوازی ساکن خارج نفود کند».

العربیه از خانم سعیدی به عنوان «پرستو» نام برده بود.

گفتنی است که نخستین بار، روز دهم آبان خبر ربوده شدن حبیب اسیود توسط شبکه خبری العربیه منتشر شده بود؛ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز روز ۲۲ آبان با انتشار اطلاعیه‌ای خبر دستگیری او را تایید کرد.

دکمه بازگشت به بالا