اخباراسلامیاهل سنتجهان اسلامحقوق بشر

اعتصاب غذای دست کم ۶۹ طلبه بازداشتی دارالعلوم مکی در اردوگاه الغدیر زاهدان

شبکه جهانی کلمه / دست کم ۶۹ طلبه تبعه افغانستان مشغول به تحصیل در مدرسه دارالعلوم مکی زاهدان، پس از مراجعه به اداره مهاجرت زاهدان،  در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اردوگاه الغدیر منتقل شده و هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می برند.

دست کم ۶۹ طلبه مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان از افغانستان که بیش از ۴۰ روز است در کمپ الغدیر زاهدان بازداشت بلاتکلیف هستند در اعتراض به شرایط خود، کمبود غذا، امکانات و بدرفتاری ماموران، دست به اعتصاب غذا زده‌اند، تلاش برخی از اساتید مدارس دینی برای قانع کردن طلاب به شکستن اعتصاب بی‌نتیجه بوده است.

در سفر اخیر هیأت دیپلماتیک دولت افغانستان به ایران، مسئول امور مهاجرین این دولت با مسئولان ایرانی رایزنی کرده‌ اند،‌ اما نتیجه ای از این دیدار حاصل نشده است و این امر باعث شده تا بسیاری از مهاجرین از بیم بازداشت شدن به صورت قاچاقی و از مسیرهای پرخطر و پرداخت هزینه سنگین به کشورشان بازگردند.

همه ساله پس از پایان سال تحصیلی مدارس دینی، طلاب مهاجر افغان از طریق اداره اتباع و امور مهاجرین به افغانستان باز می‌گردند. این روند بین دو تا سه روز طول می‌کشید. اما امسال بیشتر طلابی که به این اداره مراجعه کرده‌اند، در اردوگاه الغدیر وابسته به این نهاد تحت بازداشت نیروهای امنیتی قرارگرفته‌اند. ماموران امنیتی به طلاب گفته‌اند باید اعتراف کنید که در اعتراضات روزهای جمعه زاهدان حضور داشتید.

قابل ذکر است به دلیل برگزاری اعتراضات مردم زاهدان پس از نماز جمعه و مشترک بودن خروجی‌های مصلی و اختلاط معترضان با نمازگزاران عادی، نیروهای امنیتی افراد عاد بسیاری را هم به اتهام شرکت در اعتراضات بدون دلیل و مدرک بازداشت کرده اند.

دکمه بازگشت به بالا