سیاسیمقاله

کتمان حقیقت یا انکار واقعیت؟!

شبکه کلمه| مرجان اسماعیل‌زهی با انتشار یادداشتی در سنی آنلاین درباره استقبال از مهمانان نورزی در مسجد مکی و حواشی آن نوشت:

چند روزی است که استقبال از مهمانان نوروزی در مسجد مکی با پایان تعطیلات به اتمام رسیده است، اما هنوز هجمه‌ها و انتقادات برخی از سایت‌ها و روزنامه‌ها و ائمه جمعه حکومتی علیه این بنای باشکوه و گردانندگان آن ادامه دارد.

بعد از حادثه #جمعه_خونین_زاهدان آوار غم بر دل‌هایمان به‌شدت سنگینی می‌کرد. شش ماه از آن حادثه تلخ گذشته و هموطنانمان این بار نه با ارسال پیام بلکه با تشریف‌فرمایی به شهرمان و دیدار از مسجد مکی و شیخ‌الاسلام مقداری از غبار این غم جانکاه را از چهرهایمان زودند و شادمانی را مهمان قلب‌هایمان کردند. این سیل جمعیت نه فقط برای تفریح بلکه برای اعلام حمایت از مواضع مولانا عبدالحمید و ابراز همدردی با قربانیان حادثه تلخ جمعه خونین آمده بودند و این برایمان بسیار ارزشمند بود.

با مهمانان عزیز که به صحبت می‌نشستیم؛ هر کدام‌شان داستانی داشت. خیلی‌ها سفر اول‌شان به استان بود و برخلاف تصورات‌شان با مردمی مهربان و شریف مواجه شده بودند. برخی‌ها از بدو ورود اشک از چشمانشان جاری می‌شد و ما را هم به گریه می‌انداختند، می‌گفتند این‌همه سال ما مردم بلوچ و اهل‌سنت‌ خودمان را نمی‌شناختیم ولی امروز به‌شدت احساس می‌کنیم همه‌مان از یک خانواده هستیم، با اینکه هم‌مذهب نیستیم اما پای سخنان حکیمانه و دلسوزانه مولانا عبدالحمید می‌نشینیم. برخی هم که از دین و مذهب زده شده بودند و تا به‌حال یک رکعت نماز هم نخوانده بودند آمده بودند تا برای اولین بار پشت امامی نماز بخوانند که حرف دل‌شان را زده بود.

حضور پررنگ مسافرین نوروزی در زاهدان و بازدیدشان از مسجد مکی و دیدارشان با شیخ‌الاسلام بیانگر چند نکته است:

۱. مردم بلوچستان و زاهدان بار دیگر در عمل نشان دادند مهمان‌نواز هستند و دگرپذیری بالایی دارند. زمانی‌ سیک‌ها، هندوها و بهائی‌های رانده‌شده، بلوچستان را بهترین پناهگاه خود می‌دانستند. اکنون نیز برایشان فرقی ندارد کسی که به دیدن مسجد و «شیخ»شان آمده چه زبان و قومیت و مذهبی دارد.

۲. برخی از رسانه‌ها و افراد معلوم‌الحال که چشم دیدن هم‌وطنان خودشان را در فضای مسجد مکی ندارند و معلوم است دردشان چیست، فرصت را برای توهین به بانوان هم‌وطن و لجن‌پراکنی مجازی علیه مجموعه مسجد مکی غنیمت شمردند و عقده‌گشایی کردند. این افراد قبل از هر چیزی با «بی‌حجاب» خواندن خانم‌ها سعی کردند توهین و تحقیرشان کنند؛ درحالی‌که مردم با پوشش مرسوم و رایج در کشور می‌آمدند و کسی سر یا بدنش را عریان نکرده بود. در برخی کشورهای اسلامی الزامی به پوششی خاص در حین بازدید از مساجد نیست. بعضی جاها که قانون پوشش خاصی تعریف می‌کنند به این دلیل است که در آن کشورها زنان بعضا نیمه‌عریان هستند یا توریست‌ها با جسم نیمه‌عریان در انظار عمومی ظاهر می‌شوند، اما در کشور ما اینگونه نیست. از طرفی، این افراد صرفا برای بازدید می‌آیند نه برای اقامه نماز که نیاز باشد حتماً شرایط آن را رعایت کنند. اعتقاد به حجاب و پوشش خاص و الزام به آن دو امر جدا از هم هستند که مخالفان عمدا از آن چشم‌پوشی می‌کنند.
جای بسی تعجب است که این عده که فریاد وااسلاماه سردادند و غوغا به پا کردند چرا در مقابل اختلاس، تجاوز، بی‌عدالتی، تبعيض و کشتن انسان‌های بی‌گناه سکوت اختیار کردند؟!
آیا حجاب از همه‌ی این مسائل مهم‌تر است؟!

۳. متأسفانه به دلیل سیاست‌های نادرست حاکم بر کشور، مساجد اکنون مثل پایگاهی برای حکومت دانسته می‌شود و ائمه جمعه و مساجد هم به دیدهٔ نمایندگان یا حداقل کارمندان حاکمیت نگریسته می‌شوند که باید صدای حکومت باشند نه ملت. اما وقتی مردم می‌بینند همهٔ مساجد این‌گونه نیستند و صدای خودشان را از منبر مسجدی می‌شنوند، طبیعی است به آن روی بیاورند و همین امر برخی را آشفته کرده است.
رویهٔ فعلی مسئولان، مردم را حتی از اعتقاد به وجود خدا دور کرده و الحاد را رشد داده است. آیا این ائمه جمعه و مزدوران قلم‌به‌دست در این مورد سخنی گفته‌اند؟ البته که انتظاری از این سایبری‌ها و حساب‌های جعلی که برای نفهمیدن پول می‌گیرند نیست، ولی جای تعجب است که برخی ائمه جمعه و مدیر‌مسئولان روزنامه‌ها چگونه برای تضعیف رقبای سیاسی خود از «دین» سوءاستفاده می‌کنند؟!

۴. بارها ادعا شده که بانوان بلوچ اجازه ورود به مسجد مکی را ندارند، این درحالی‌ست که شاید بیش از هم‌وطنان استان‌های دیگر، بانوان بلوچ اهل زاهدان و شهرهای دیگر بلوچستان برای بازدید از مسجد آمده‌اند. همچنین سال‌هاست که برای نمازهای پنجگانه، جمعه و تراویح جماعت زنان نیز برپا می‌شود و جایگاه مخصوص خودشان را دارند.

متاسفانه برخی گمان می‌کنند با تزویر و دروغ می‌توان واقعیت‌ها را وارونه جلوه داد، اما زهی خیال باطل. این مردمی که بیدار شده‌اند هیچ چیز فریب‌شان نخواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا