اخباراهل سنت

بیانیۀ جامعۀ مدرسین دارالعلوم زاهدان در واکنش به بازداشت مولوی عبدالعزیز عمرزهی و استمرار بازداشت علمای اهل سنت

شبکه کلمه| اساتید و مدرسین دارالعلوم زاهدان امروز ( دوشنبه، ۱۱ اریبهشت ۱۴۰۲) با صدور بیانیه‌ای نسبت به بازداشت «مولوی عبدالعزیز عمرزهی»، یکی از اساتید این حوزه که دیروز ۱۰ اردیبهشت در زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد، واکنش نشان دادند.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

بازداشت مولوی عبدالعزیز عمرزهی، یکی از اساتید خوش‌نام و نیک‌اندیش دارالعلوم زاهدان، و تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت اساتید بازداشت‌شدۀ دارالعلوم زاهدان، موجب نگرانی و تأسف شدید اساتید دارالعلوم زاهدان است.

مولوی عمرزهی که کاری جز خدمت به مردم و طلاب نداشت، بدون هیچ دلیل موجهی بازداشت شده و اتهامات وارده به ایشان از سوی رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص سراسر کذب و بی‌اساس است. همۀ ما به خوبی می‌دانیم علت این بازداشت‌ها اِعمال فشار بر مجموعۀ دارالعلوم مکی و مخصوصا واکنش به بیانات روشنگرانه و حق‌طلبانۀ شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید است.

جای بسی تأسف است که مسئولین به جای حل مسائل و مجازات عاملان و آمران شهادت و زخمی کردن صدها انسان بی‌گناه در جمعه‌های خونین زاهدان و خاش، به بازداشت علما و دلسوزان جامعه روی آورده‌اند تا صدای تظلم و حق‌طلبی را خاموش کنند. این در حالیست که قرآن کریم به مظلوم مجوز فریاد زدن داده است: «لا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَن ظُلِمَ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا عَلِيمًا؛ خداوند افشای بدی‌های دیگران را دوست ندارد، جز برای کسی که مورد ستم قرار گرفته است [که بر ستمدیده برای دفع ستم، افشای بدی‌های ستمکار جایز است]؛ و خدا شنوا و داناست».

مگر مولانا فضل‌الرحمن کوهی و علمای کردستان و مناطق غربی کشور غیر از انتقاد و بیان مطالبات مردمی چه کرده‌اند که باید احضار، تهدید و بازداشت شوند؟ اساتید دارالعلوم زاهدان مرتکب چه جرمی شده‌اند که باید مثل اوباش و رهزنان از خیابان‌ها بازداشت بشوند و حرمت‌شان زیر پا گذاشته شود؟! آیا متولیان امنیت استان و کشور به عواقب این نوع بازداشت‌های ظالمانه و بازتاب آن در جامعه اندیشیده‌اند؟

ما مدرسین و اساتید دارالعلوم زاهدان، بازداشت مولوی عبدالعزیز عمرزهی و سایر اساتید دارالعلوم زاهدان و دیگر علما و اندیشمندان ایرانی را محکوم می‌کنیم، و خیرخواهانه از مسئولین امر می‌خواهیم بازداشت‌شدگان سیاسی را آزاد کنند و از هر نوع اقدام تحریک‌آمیزی که احساسات عمومی جامعه را جریحه‌دار می‌کند، بپرهیزند و نمک بر زخم‌ها نپاشند.

جامعۀ مدرسین دارالعلوم زاهدان
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

دکمه بازگشت به بالا