اخبارایرانتازه های اجتماعیحقوق بشرحوادثکار و کارگری

دو سوخت‌بر در پی شلیک نیروهای نظامی در حوالی زاهدان جان باختند

شبکه کلمه| منابع خبری گزارش دادند دو سوخت‌بر که در آخرین روز سال گذشته با تیراندازی نیروهای نظامی در زاهدان زخمی شده بودند، بر اثر «شدت جراحات» جان باختند.

بر اساس گزارش وبسایت «حال‌وش» در روز یکشنبه پنجم فروردین اسماعیل صالح‌نژاد، سوخت‌بری که ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ «در پی تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه پوگی حاجی‌آباد» در زاهدان استان سیستان و بلوچستان زخمی شده بود، جان خود را از دست داد.

این منبع حقوق خبری گزارش داده که «نیروهای لباس شخصی نظامی» برای متوقف کردن خودرو سوخت‌بر در حال حرکت، با شلیک مستقیم به باک خودرو «باعث آتش‌سوزی» آن شدند و پس از آن که دو سرنشین خودرو «به شدت مجروح» شدند، «نیروهای نظامی محل را ترک کردند.»

بر اساس این گزارش، اسماعیل و باسط صالح‌نژاد، دو برادر سوخت‌بر اهل منطقه شیرآباد، ۲۹ اسفند «در تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای نظامی» زخمی شده و بیمارستان انتقال یافته بودند.

باسط صالح‌نژاد «۲۵ ساله، متاهل و دارای دو فرزند» روز شنبه چهارم فروردین جان باخت و برادرش اسماعیل صالح‌نژاد ۱۸ ساله نیز روز یکشنبه پنجم فروردین جان خود را از دست داد.

این رسانه محلی تاکید کرده که نبود فرصت‌های شغلی در استان سیستان و بلوچستان، موجب شده سوخت‌بری به «تنها راه درآمد ناچیز و امرار معاش شهروندان بلوچ تبدیل شود.»

حال‌وش به نقل از گزارش‌های رسانه‌های داخلی وابسته به رژیم گزارش داده که در سال ۱۴۰۱ «دست‌کم ۱۶۸ سوخت‌بر بلوچ فقط در محور ایرانشهر به سرباز جان خود را از دست داده‌اند.»

همچنین، بنا بر گزارش سالانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در یک سال گذشته بر اثر شلیک نیروهای نظامی، ۲۹ تن سوخت‌بر کشته و ۲۵ تن نیز زخمی شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا