اخباراهل سنتایرانحقوق بشرخبر فوری

اسناد محرمانه در رابطه با قصد سپاه برای نفوذ در بین اهل‌سُنت

شبکه کلمه| بر اساس اسناد محرمانه‌ای که به دست شبکه «کلمه» رسیده، حکومت جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی بلند مدتی را از سال ۱۳۹۵ طی جلساتی متعدد برای تفرقه‌افکنی و نفوذ بین اهل‌سُنت و مسجد مکی زاهدان و همچنین تاثیر بر قدرت مولوی عبدالحمید، تشکیل داده است.

بر اساس این اسناد، حکومت، لایه‌های اثرگزاری بسیاری را روی اهل‌سُنت در این جلسات مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، در این بین ادعا شده که «مسجد مکی زاهدان با گروه‌های گروه‌های افراطی پاکستان که با عقاید شیعه مخالف هستند، ارتباط دارد» ادعایی واهی که سپاه و سران حکومت برای آن نه سندی و نه مدرکی در دست دارند.

بر اساس اسناد رسیده به شبکه کلمه، نشان می‌دهد حکومت جنگی نرم و تمام عیار را علیه اهل‌سُنت سیستان و بلوچستان آغاز کرده که طی سال‌های اخیر این استان شاهد بروز و شروع آن بوده است. در یکی از موارد دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در فاجعه «جمعه خونین زاهدان» بیش از صد نمازگزار را قتل‌عام کرد و این کشتار را به «افراد ناشناس» ربط داد.

بر اساس جلسات محرمانه‌ای که در حضور سران سپاه تشکیل شده، آمده است که حکومت چطور می‌توانند «نفوذ مولوی‌ها را بر روی مردم سیستان و بلوچستان» کاهش دهند و «قدرت دیگری را در جامعه اهل‌سُنت» حاکم کنند. حکومت برای پیش‌برد این هدف، درخواست کرده که مجریان این طرح از «نخبگان و خبرگان» در این موضوع کمک بگیرند.

در سند‌های رسیده، به این موضوع اذعان شده که جمعیت اهل‌سُنت در ایران، رشد بالایی داشته و از این رو مولوی عبدالحمید را «لیدر» آن خوانده است و سپاه بررسی کرده که چگونه می‌تواند جلوی این جریان را که نقطه‌ای قدرتمند مقابل نظام است، بگیرد.

طی سال‌های اخیر و بعد از جمعه خونین زاهدان، حکومت فشار امنیتی را در این استان به شدت تشدید کرد تا جایی که طلاب مسجد مکی و روحانیون اهل‌سُنت زاهدان را بازداشت و به حبس محکوم کرد.

حکومت جمهوری اسلامی از سال‌ها قبل با تبعیض به سیستان و بلوچستان نگاه کرده و تا کنون سعی کرده است که سیاست‌های خود را به گونه‌ای طراحی کند که مقابل اهل‌سُنت بایستد.

بر اساس گزارش‌ها، سیستان یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران است شناخته شده است و حکومت در سیستم درمانی و بهداشتی و حتی غذایی این استان، تا توانسته تبعیض قائل شده است.

اسناد محرمانه سپاه اهل‌سُنت اسناد محرمانه سپاه اهل‌سُنت اسناد محرمانه سپاه اهل‌سُنت

دکمه بازگشت به بالا