تازه‌های سیاسی

رئیس جمهور آمریکا چین و روسیه را به پیمان جدید هسته‌ای دعوت کرد

دونالد ترامپ در نخستین واکنش پس از خروج کشورش از پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میان برد خواستار الحاق چین و روسیه به یک پیمان جدید هسته ای شد.

رئیس جمهوری آمریکا که پیشتر نیز از درخواست روسیه برای حرکت در جهت یک پیمان جدید هسته ای یاد کرده بود روز جمعه با اشاره به این موضوع و ابراز تمایل برای پیوستن چین به توافقنامه جدید تصریح کرد: «اقدام بسیارخوبی برای جهان و به خصوص برای سه کشور (آمریکا، روسیه و چین) خواهد بود چرا که از حجم سلاح های هسته ای کاسته می شود.»

دونالد ترامپ همچنین تاکید کرده است که پیش از این در باره یک پیمان جدید بر سر موشک ها و سلاح های هسته ای با طرف های روس و چینی خود صحبت کرده و با استقبال آنها مواجه شده است.

خبر خروج آمریکا از پیمان تاریخی این کشور با روسیه بر سر منع گسترش موشک های هسته ای میان برد روز جمعه از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در بانکوک اعلام شد.

آقای پمپئو که برای شرکت در اجلاس منطقه ای آسه آن به پایتخت تایلند سفر کرده بود در سخنانی با اشاره به عدم پایبندی مسکو به مفاد INF و تعلیق عضویت کشورش طی ماه های گذشته به صورت رسمی از کناره گیری همیشگی از این پیمان خبر داد.

مسکو که پیشتر در واکنش به کناره گیری موقت واشنگتن مشارکت خود را در این پیمان به حال تعلیق درآورده بود برای جلوگیری از منقضی شدن کامل این پیمان پیشنهاد کرده بود که استفاده از موشک های میان برد تا یک زمان مشخص از سوی هر دو کشور به حالت تعلیق درآید.

دکمه بازگشت به بالا