تازه‌های سیاسی

جوزپ بورل: مهلت حل‌ اختلافات در برجام را دائما تمدید می‌کنیم

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک نشست خبری تاکید کرد که اروپایی‌ها خواهان حفظ برجام هستند. او گفت که یکی از اهداف سفرش به ایران افزایش ثبات در منطقه بوده است.

روز سه‌شنبه، ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) جوزپ بورل در آخرین مرحله سفر دو روزه خود به تهران در یک نشست خبری شرکت کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی درباره مکانیسم حل اختلاف در برجام، تاکید کرد که اتحادیه اروپا قصد ندارد با فعال کردن این مکانیسم به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی پایان دهد؛ بلکه هدف اول، زنده نگه داشتن این توافق و زمان دادن به مذاکرات است.

بورل تاکید کرد که آلمان، بریتانیا و فرانسه که خواهان فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف شده بودند، قصد ندارند برای لغو توافق هسته‌ای به شورای امنیت مراجعه کنند. او همچنین گفت: اتحادیه اروپا به‌طور نامحدود مهلت حل‌وفصل اختلافات در رابطه با توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام ) را تمدید خواهد کرد تا از ارجاع این موضوع به شورای امنیت سازمان ملل یا اعمال تحریم جدید علیه ایران جلوگیری کند.

وی ادامه داد: ما اتفاق نظر داریم که مستقیماً در یک محدوده زمانی دقیق حرکت نکنیم، چیزی که ما را ملزم به رفتن به شورای امنیت می‌کند. خواست ما این است، روندی را آغاز نکنیم که به پایان برجام می‌انجامد، بلکه این توافق را حفظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در اظهارات خود پس از سفر به تهران تصریح کرده است که با تروئیکای اروپا توافق کرده است که محدوده زمانی ۱۵ روزه برای حل اختلافات را به‌طور متوالی به تعویق بیندازند، هرچند که حصول پیشرفت در این زمینه منوط به ادامه حضور آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران برای راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است.

 

دکمه بازگشت به بالا