ایران

ابراز انزجار جمعی از فعالان سیاسی داخل کشور از اعدام روح‌الله زم

جمعی از فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر با ابراز انزجار از اقدام دستگاه قضایی ایران در اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز هشدار دادند که رنج، تبعیض و مرگ، جامعه را فرا گرفته است.

وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران جنبش سبز ایران، روز سه‌شنبه ۲۵ آذر این بیانیه را منتشر کرده است که به امضای چهره‌هایی چون هاشم آقاجری، قربان بهزادیان‌نژاد، علیرضا بهشتی شیرازی، مصطفی تاجزاده، علیرضا رجایی، فاطمه سپهری، پروانه سلحشوری، عبدالفتاح سلطانی، پروین فهیمی، ابوالفضل قدیانی، احمد منتظری، نرگس محمدی و صدیقه وسمقی رسیده است.

این بیانیه اعدام روح‌الله زم را شوکی بر «وجدان هر انسان آزاده» و شاهدی دیگر بر «شکاف عمیق نظام قضایی ایران با عدالت و انصاف» خوانده است.

روح‌الله زم به اتهاماتی نظیر «تحریک مردم برای اعتراضات» و «جاسوسی برای دولت‌های اسرائیل و فرانسه» روز شنبه اعدام شد، اما او در محاکمه خود با رد همه این اتهامات گفته بود که فعالیت‌هایش در راستای رسالت مطبوعاتی او بوده.

امضاکنندگان این بیانیه نیز نوشته‌اند: «فارغ از هر قضاوتی درباره مواضع و دیدگاه‌ها یا عملکرد روح الله زم، در دنیای امروز چگونه می‌توان چشم‌ها را بر صدور و اجرای حکم مرگ برای یک خبرنگار و مدیر یک کانال تلگرامی بست؟»

این فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر در بیانه خود پرسیده اند: در حالی که رنج، فقر، تبعیض، فساد و مرگ سراسر جامعه ایران را فرا گرفته و هم‌میهنان را از هر گونه امکان اصلاح امور ناامید کرده، در حالی که هر صبح میهن با انتظار خبر مرگ و نیستی و بدبختی دیگر چشم باز می‌کند، و در حالی که بحران‌ها بیش از هر زمان تمامیت ارضی و انسجام و همبستگی ملی را در معرض تهدید قرار داده است، اعدام جوانی سرگشته از ظلم و بی‌عدالتی چه دستاوردی برای ملک و ملت خواهد داشت؟»

دکمه بازگشت به بالا