ایران

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ایران با ۶ برابر دستمزد دولت اسد شبه‌نظامی استخدام می‌کند

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داده که ایران با حقوق ماهیانه‌ای که شش برابر حقوق پرداختی رژیم اسد است در حال عضوگیری برای گروه‌های شبه‌نظامی خود در خاک سوریه می‌باشد. این اقدام باعث نارضایتی مسکو شده است.

به گزارش این گروه که در لندن مستقر است، جمهوری اسلامی از جمله با جذب شبه‌نظامیان طرفدار رژیم اسد به تقویت حضور خود در خاک سوریه و تحکیم نفوذش در مناطق تحت کنترل رژیم این کشور می‌پردازد.

بنا بر این گزارش که ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) در سایت اینترنتی این سازمان (SOHR) منتشر شده، ایران در این رابطه از لشکر فاطمیون استفاده می‌کند که از شبه‌نظامیان افغان تشکیل شده است. منابع این گروه حقوق بشری همچنین گفته‌اند که ایران به‌ویژه در شهرهای قامشلی و حسکه نفوذ خود را گسترش می‌دهد.

گفته می‌شود، نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی هنگامی که مناطق تحت کنترل رژیم اسد در اواسط ژانویه در محاصره نیروهای کُرد بودند، اقدام به عضوگیری کرده‌اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ایران دستمزد ماهیانه این افراد را از ۵۰ هزار به بیش از ۳۰۰ هزار پوند سوریه رسانده است که در این شرایط بحرانی برای مردان جوان جذابیت خاصی دارد.

طبق داده‌های این سازمان، ایران اخیرا بیش از ۲۰۵ نیروی دفاع ملی سوریه و حدود ۳۵ غیرنظامی را در قامشلی و حسکه زیر نظر یک ایرانی به نام “حاج علی” به خدمت گرفته است.

مطابق این گزارش، تعداد نیروهای دفاع ملی در این دو منطقه حدود ٨٠٠ نفر بوده که گفته می‌شود در حال حاضر فقط ٣٠٠ تن از آنان باقی مانده‌اند. بسیاری از آنها به گروه‌ الاسایش و لشکر فاطمیون پیوسته‌اند.

طبق آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مجموع داوطلبانی که به صفوف نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وفادار به آنها در جنوب سوریه پیوسته‌اند به بیش از ۹هزار و۶٠٠ نفر رسیده ‌است.

دکمه بازگشت به بالا