ایران

مولانا عبدالحمید: در مورد توافقنامه همکاری ۲۵ سالۀ ایران و چین «شفاف‌سازی» شود

مولانا عبدالحمید، روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در مراسم نماز جمعه زاهدان با اشاره به امضای توافقنامۀ همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین، با بیان اینکه مردم و رسانه‌ها در مورد این توافقنامه «دغدغه و نگرانی» دارند، خاطرنشان کردند که در خصوص توافقنامۀ مذکور «شفاف‌سازی» شود و محتوای آن در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: مردم ایران به‌دلیل عدم اطلاع از محتوای قرارداد ۲۵ ساله که بین ایران و چین امضا شده است، دغدغه و نگرانی دارند. گمانه‌زنی‌ها و حدس و گمان‌های زیادی در فضای مجازی در مورد این قرارداد مطرح می‌شود و در رسانه‌های رسمی دنیا نیز در این مورد تحلیل‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: بهترین راه برای رفع تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌ها پیرامون قرارداد ۲۵سالۀ ایران و چین آن است که در مورد آن شفاف‌سازی شود و محتوای این توافقنامه در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد تا تمام حرف و حدیث‌ها و گمانه‌زنی‌ها در این زمینه پایان یابد.

امام‌جمعه زاهدان افزودند: هر قراردادی که دولت با کشورها منعقد می‌کند، مخصوصاَ قراردادهای مهم و جنجالی مانند قرارداد ۲۵ ساله با چین، باید علنی باشد و هیچ‌گونه مخفی‌کاری در آن وجود نداشته باشد تا جلوی هرگونه شک و شبهه و بدگمانی در اذهان گرفته شود.

مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنا‌ن‌شان از سکوت جمهوری اسلامی ایران در قبال ظلم حکومت چین علیه اقلیت مسلمان اویغور انتقاد کردند و گفتند: حکومت چین یک حکومت کمونیستی است که بدترین ظلم‌ها را در حق اقلیت مسلمان اویغور مرتکب می‌شود. ما از دولت جمهوری اسلامی به‌ویژه از وزارت امور خارجۀ کشورمان گلایه داریم که چرا در قبال این ظلم و جنایت سکوت می‌کند و به دولت چین تذکر نمی‌دهد و در این زمینه اعتراض نمی‌کند؟!

ایشان اضافه کردند: اعتراض جمهوری اسلامی علیه ظلم دولت چین در حق اقلیت مسلمان این کشور یک واجب شرعی است. وظیفۀ اسلامی و انقلابی اقتضا می‌کند که نه‌تنها علیه ظلم بر مسلمانان، بلکه در مقابل ظلم بر تمام انسان‌ها اعتراض شود. این موضوع اسلامی، انسانی، عرفی و بین‌المللی‌‌ است که حقوق تمام انسان‌ها رعایت شود.

دکمه بازگشت به بالا