خاورمیانه

رئیس ستاد ارتش اسرائیل: حملات به توانایی‌های جمهوری اسلامی گسترده‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شد

رئیس ستاد ارتش اسرائیل شامگاه سه‌شنبه، ۱۳ مهر، «سوگند» خورد که کشورش «باز هم جمهوری اسلامی و از جمله برنامه هسته‌ای آن را هدف قرار دهد».

آویو کوخاوی گفت «عملیات برای نابودی توانایی‌های حکومت ایران ادامه خواهد یافت و گسترده‌تر و پیشرفته‌تر خواهد شد، لیست طرح‌ها،ز غافلگیرکننده و ارتقا یافته خواهد بود».

به نوشته تایمز اسرائیل، وی در همین حال گفت که «جمهوری اسلامی ایران با ثبات است؛ اما تاریخ نشان داده که چه حوادثی از دل این رژیم‌های تاریک بیرون آمده است».

سخنان رئیس ستاد ارتش اسرائیل چند روز پس از انفجاری که در یک مرکز تحقیقاتی سپاه پاسداران ایران رخ داد، بیان شده است. در انفجار روز چهارم مهر در تاسیسات «گروه صنعتی شهید همت»، خسارات زیادی به ساختمان وارد شد.

ایران بدون اشاره به انفجار گفته بود که دو عضو سپاه پاسداران در «آتش‌سوزی» یکی از مراکز تحقیقاتی خودکفایی سپاه کشته شدند.

هر چند اسرائیل و ایران به عوامل پشت پرده در ان انفجار اشاره نکرده‌اند، اما تمامی گمانه‌زنی‌ها متوجه اسرائیل است.

همزمان، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در آغاز این هفته و سه ماه پس از هدف قرار گرفتن ساختمان «تسا» در کرج تایید کرد که اسرائیل عامل آن «حمله بوده است».

مقامات ارشد اسرائیل، از جمله یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد، به طور تلویحی، ترور محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و دانشمند ارشد هسته‌ای ایران، بدست اسرائیل و برخی برنامه‌های دیگر برای ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران را تایید کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که سخنان تازه رئیس ستاد ارتش اسرائیل در خصوص «ادامه عملیات اسرائیل» علیه ایران، بخشی از وجود «طرح ج» یا «پلن سی» از سوی اسرائیل برای تقابل با ایران باشد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، گفته بود که غیر از «طرح ب» که آمریکا باید جزییات آن را برای تقابل با ایران تهیه کند، اسرائیل خود «طرح ج» را نیز آماده کرده است.

همزمان با اظهارات تازه رئیس ستاد ارتش اسرائیل در مورد ایران، جیک سالیوان و ایال خولاطا، مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل همراه با تیم‌های خود از روز سه‌شنبه، ۱۳ مهر، یک نشست دو روزه را برای اشتراک اطلاعات در باره ایران، آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد آمریکا گفته است که دولت جو بایدن به دیپلماسی متعهد است اما در صورت نیاز، آماده «آزمودن راه‌های دیگر» در برابر ایران است.

دکمه بازگشت به بالا