ایران

آمریکا: اقدامات ایران درباره غنی‌سازی را تنها کشورهایی انجام می‌دهند که سلاح هسته‌ای دارند

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با هشدار به مقامات تهران گفته است اقدامات ایران در توسعه برنامه‌ هسته‌ای‌اش، تحریک‌آمیز و نگران‌کننده است و تنها کشورهای دارای سلاح هسته‌ای چنین گام‌هایی را در رابطه با غنی‌سازی بر می‌دارند.

آقای پرایس با اشاره به مذاکرات پیش‌رو در وین، گفت: اقدامات تحریک‌کننده ایران هیچ نتیجه سودمندی ندارد و در مذاکرات وین هیچ اهرمی را در اختیار این کشور قرار نخواهند داد.

هفته گذشته، ایران با اعلام اینکه ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده را به ۲۵ کیلوگرم رسانده گفت: به جز کشورهای دارای سلاح هسته‌ای، هیچ کشوری قادر به این میزان از غنی‌سازی اورانیوم نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش‌های مربوط به کاهش تحریم‌ها برای تشویق ایران به شرکت در مذاکرات را رد کرد و گفت آمریکا حاضر نیست هیچ‌گونه اقدامات یکجانبه برای ادامه مذاکرات انجام دهد و بازگشت دوجانبه به نفع همه است.

ند پرایس همچنین در پاسخ به سوالی درباره تذکر دولت آمریکا به اسرائيل درباره حملات به تاسیسات هسته‌ای ایران، گفت آمریکا و اسرائيل یک هدف دارند و می‌خواهند به طور دائم و راستی‌آزمایی شده دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده باشد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز روز دوشنبه در گزارشی نوشت آمریکا به اسرائیل گفته که حتی حمله نظامی اسرائیلی به تاسیسات اتمی ایران، موثر نخواهد بود زیرا ایران در برنامه هسته‌ای خود بسیار پیشرفت کرده است. اما مقامات اسرائیلی پاسخ داده‌اند که از رویه خود در برابر ایران کوتاه نخواهند آمد.

در همین حال، دو روز پیش، بنی گانتز ، وزیر دفاع اسرائیل گفت کشورش از توافقی که «ایران را در برنامه هسته‌ای به عقب براند و از طریق اعمال نظارت موثرتر بر سایت‌های اتمی‌اش، این توانمندی را از ایران سلب کند»، حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با تاکید بر ادامه مذاکرات وین گفت تحریم، گام‌های هسته‌ای، و محدودیت‌های هسته‌ای، موضوع اصلی شش دور مذاکره قبلی با تهران بوده است و اکنون باید دید که «مسائل باقی‌مانده را می‌توانیم نهایی کنیم».

قرار است هشتم آذر ماه دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش برگزار شود. این مذاکرات خرداد ماه سال جاری به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری به درخواست تهران متوقف شد.

دکمه بازگشت به بالا