اخباراهل سنت

مولانا عبدالحمید: متهمان باید “مستقل، عادلانه و بی طرفانه” محاکمه شوند

شبکه کلمه| مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان از برگزاری دادگاه متهمان “جمعه خونین زاهدان” در روز چهارشنبه نوزدهم بهمن ماه، خبر داد و تاکید کرد که متهمان باید “مستقل، عادلانه و بی طرفانه” محاکمه شوند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به جمعه خونین این شهر گفت: “ما می دانیم در حادثه زاهدان کسانی که به سمت مردم تیراندازی کردند فقط از یک نهاد یا ارگان نبوده اند. لذا خواسته مردم آن است که این افراد متعلق به هر نهاد و ارگانی بوده اند، باید به عنوان مجرم محاکمه شوند. همچنین درخواست ما از قضات آن است که عادلانه و بی طرفانه و براساس واقعیت ها قضاوت کنند.”

ایشان تصریح نمود: دغدغۀ ای که مردم دارند این است که اکثریت قضات استقلال ندارند و تحت تاثیر بعضی ارگان‌ها و نهادها قرار دارند و ممکن است نتوانند بر اساس عدالت و انصاف حکم صادر کنند. لذا درخواست همۀ ما از قضات آن است عادلانه و بی‌طرفانه و بر اساس واقعیت‌ها قضاوت کنند. دستگاه قضایی در دنیا باید مستقل باشد و نباید تحت تاثیر هیچ نهاد و ارگانی قرار بگیرد. در فرهنگ اسلام و در قوانین جوامع پیشرفتۀ بشری قضات استقلال دارند، در ایران نیز خواستۀ همۀ مردم آن است که دستگاه قضایی استقلال خودش را داشته باشد.

ایشان گفت: اعتقاد مردم این است قتل‌هایی که در حوادث زاهدان و خاش صورت گرفته «قتل عمد» بوده و امیدواریم قضات بر اساس عدل و انصاف و شریعت و قانون حکم بدهند و هر چه قانون خدا و کشور است اجرا بشود. ما گفته‌ایم به قانون خدا و به حق و انصاف راضی می‌شویم. انتظار همه آن است که قضات تحت تاثیر هیچ فشار و سفارشی قرار نگیرند؛ نه طرف ظالم باشند و نه طرف مظلوم، بلکه حامی حق و عدالت باشند و بر اساس حق و انصاف قضاوت کنند.

لازم به اشاره است که شهر زاهدان در پس زمینه خیزش سراسری ۱۴۰۱، شاهد قتل عام حدود یکصد شهروند بلوچ از جمله دستکم ۱۵ کودک توسط نیروهای انتظامی-امنیتی شد که این فاجعه اکنون به نام “جمعه خونین زاهدان” شناخته میشود.

دکمه بازگشت به بالا