ایران

کمتر از ۵ درصد جمعیت ایران در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند

مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله‌ای با اشاره به تبلیغات رسانه‌ای برای مراسم اربعین پرسیده که  آیا ابداعاتی مثل راهپیماییِ پُرتبلیغات اربعین، تاثیری هم در تقویت بنیان های اعتقادی مردم داشته است؟

مهاجری در سرمقاله روز یکشنبه ۲۸ مهرماه این روزنامه همچنین نوشت که مسئولان باید «به این سوال پاسخ دهند که آیا تبلیغات پرحجم رسانه ملی برای اربعین، توانسته میزان پایبندی دینی و مشخصا التزام به مکتب امام حسین در جامعه و نسل جوان را افزایش دهد» یا خیر؟

گفتنی‌ست: در سال‌های اخیر تبلیغات وسیعی برای راهپیمایی اربعین از سوی مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی ایران صورت گرفته است و این راهپیمایی به عنوان نمادی از اقتدار نظام تهران توصیف می‌شود.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی با این حال در یادداشت منتقدانه خود پیرامون راهپیمایی اربعین به میزان طلاق در جامعه، افزایش مفاسد اقتصادی، ناهنجاری‌های اجتماعی، اعتیاد، دزدی و سیر صعودی پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها اشاره کرده و نتیجه گرفته: «این بداخلاقی‌ها و اختلافات نشان می‌دهد: وضعیت امروز جامعه از نظر ایمانی و اعتقادی دچار یک بیماری خطرناک است.»

به نوشته مهاجری مجموع کسانی که در مراسم های مذهبی شرکت می کنند کمتر از ۵ درصد جمعیت کشور است و قطعا نمی توان اعمال و رفتار و افکار ۵ درصد یک جامعه را به کل جامعه تعمیم داد.

مهاجری مسئولان کشوری را به دیدن واقعیت فراخوانده که به تعبیر او «جاماندگان» از تحولات جامعه امروز ایران هستند.

در همین رابطه گزارش شده که میرمسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا، با اشاره به جان‌باختن بیش از صد زائر ایرانی طی مراسم پیاده‌روی اربعین در خاک عراق، از دستگیری تعداد زیادی از زائران ایران در کشور عراق به دلیل حمل مواد مخدر و مواد ممنوعه خبر داده است.

دکمه بازگشت به بالا