اقتصادی

نرخ دلار در بازار آزاد تهران از مرز ۲۲ هزار تومان عبور کرد

سایت‌های اطلاع‌رسانی درباره قیمت ارزهای خارجی روز یکشنبه ۱۵ تیرماه گزارش دادند که نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران از ۲۲ هزار تومان گذشت.

در ساعات اولیه روز یکشنبه این نرخ تا ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان نیز ثبت شد که نسبت به نرخ ثبت‌شده روز قبل از آن جهشی ۸۰۰ تومانی نشان می‌دهد.

نرخ برابری دلار آمریکا و ریال ایران روز سوم تیر برای نخستین بار در تاریخ مبادله ارزهای خارجی در ایران از مرز بیست هزار تومان گذشت و روند کم‌سابقه افزایش شدید نرخ دلار نسبت به تومان همچنان ادامه دارد.

مقام‌های رژیم تهران مدعی‌اند که این روند صعودی قیمت ارز، «مقطعی»‌ست و می‌گویند که «برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیرواقعی» سبب چنین وضعیتی شده است.

اما به گزارش خبرگزاری مهر، مسئله جهش بهای دلار در نشست علنی روز یکشنبه مجلس و پس از گزارش سرپرست وزارت صمت نیز مطرح شد و نمایندگان مختلف این مسئله را با «سیاست‌های غلط داخلی» مرتبط دانستند.

در همین جلسه، رضا حاجی‌پور، نماینده آمل نیز در رابطه با افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و گرانی کالاهای اساسی پرسیده است که «مطابق با گزارش دیوان محاسبات حدود پنج میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالاها اختصاص یافته اما کالایی وارد نشده و باید این موضوع تعیین تکلیف شود».

در همین روز حسین راغفر، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا

با بیان این‌که «یکی از مهم‌ترین تصمیمات برای تامین هزینه‌ها بالا بردن نرخ ارز است»، تصریح کرد: «قطعاً پیامدهای این تصمیم بر سر همه مردم، جامعه، تولید و آینده اقتصاد، آوار خواهد شد».

دکمه بازگشت به بالا