اخبارایرانتازه های اجتماعیتصویریحوادث

برای فرونشست اصفهان فکری نشود، باید این شهر را تخلیه کنیم

شبکه کلمه| در ادامه هشدارها درباره افزایش فرونشست زمین در اصفهان، نماینده این شهر در اولین روزهای سال بار دیگر بر لزوم چاره‌اندیشی برای این مسئله تاکید کرد.

به گفته مهدی طغیانی، نماینده اصفهان در مجلس، خطر افزایش فرونشست در این شهر «به اندازه‌ای جدی است که اگر تا چند سال آینده فکری برای آن نشود، همه ما باید اصفهان را ترک کنیم.»

طغیانی ادامه داد: «اکنون فرونشست در اصفهان به مرحله‌ای بسیار خطرناک رسیده است، به نوعی که اگر در طول هفت یا هشت سال آینده نتوانیم کاری برای احیای آبخوان‌های اصفهان انجام بدهیم، این تمدن باقی نخواهد ماند.»

او در گفت‌وگو با خبرآنلاین تأکید کرد که «کل دشت اصفهان به خاطر خشکی رودخانه فلات مرکزی ایران در خطر فرونشست قرار دارد.»

در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی از فرونشست ناگهانی زمین در خیابان‌ها و مناطق مسکونی در چندین شهر در ایران منتشر شده است.

در این میان استان اصفهان یکی از بیشترین آسیب‌پذیری‌ها را داشته و حتی مرکز شهر تاریخی اصفهان و مدارس و بناهای کهن آن نیز در سال‌های گذشته شاهد فرونشست بوده است.

پدیده فرونشست زمین که بسیاری از دشت‌های ایران را فراگرفته علاوه بر آسیب و تخریب بناهای تاریخی بر زندگی میلیون‌ها نفر تأثیر گذاشته است و به گفته کارشناسان در آینده‌ای نه چندان دور منجر به خسارت‌های مالی و حتی تلفات جانی خواهد شد.

در خردادماه سال ۱۴۰۲، یک مقام وزارت نیرو با «بحرانی» خواندن وضعیت «بسیاری از استان‌ها»ی کشور گفت که فرونشست زمین در برخی مناطق کشور «تا صد برابر بیشتر از استانداردهای جهانی» است.

دکمه بازگشت به بالا